Wm Rehberi
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
#1
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB), özellikle son yıllarda çok konuşulan sistemlerden biridir. Devletin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığı ile bir takım işletme, fabrika ve oluşumlara getirdiği Ortak Sağlık Güvenlik Birimi kurma zorunluluğu, bu kavramın kısa süre zarfında yaygınlaşmasını sağlamıştır. Aslında gelişmiş ülkelerde Ortak Sağlık Güvenlik Birimi konusunda daha ciddi atılımlar yaşanmaktadır. 
Ülkemizde de Ortak Sağlık Güvenlik Birimine benzer çalışmaların gelişmekte olduğunu görmekteyiz. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, aynı zamanda OSGB olarak da isimlendirilmektedir. OSGB, işyerlerinde çalışan bireylerin çalışma ortamları, ilk yardım bilgileri ve sağlıkları ile ilgilenmektedir. Buna göre her işyerinde en az bir iş hekimi ve tehlike sınıfına göre iş güvenlik uzmanı bulundurma zorunluluğu söz konusudur. Piyasada çok fazla OSGB firması olmakla beraber kaliteli iş disipli olanların sayısı oldukça azdır. Bu bağlamda Güneşli Akademi OSGB firması dikkat çekiyor.
İşyeri hekimliği, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ile beraber duyulmaya başlanan mesleklerden biri olarak dikkat çeker. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi kurmak zorunda olan oluşumlar, buna göre işyerlerinde minimum 1 adet işyeri hekimi bulundurmalıdırlar. Bu gibi alanlarda hizmet verecek hekimlerin yeterlilik belgesi olmalıdır. Bu belge de işyeri hekimliği sınavı sonrasında verilmektedir. İşyeri hekimliği sınavında başarılı olmak isteyen hekimler, işyeri hekimliği eğitimi alabilirler. Bu gibi eğitimler, bazı özel dershaneler ve danışmanlık firmaları tarafından verilebilmektedir. İşyeri hekimliği eğitimi alan bir hekimin yeterlilik belgesini almaya hak kazanması daha kolay olacaktır. 
İşyeri hekimlerinin yanı sıra iş güveliği uzmanlarına da Ortak Sağlık Güvenlik Birimi içerisinde büyük iş düşmektedir. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nde çalışacak olan iş güvenliği uzmanları da yeterlilik ve yetki belgesine sahip olmalıdırlar. Sınavdan başarılı olan bireyler, iş güvenliği yetki belgesine sahip olabilirler. Bunun için de bazı özel kurslar ve eğitim kurumları oluşturulmaktadır. Bu kurslara ve eğitim kurumlarına başvuranlar, iş güvenliği uzmanı olma konusunda iyi yol kat edebilirler. 
Güneşli Akademi gibi Ortak Sağlık Güvenlik Birimi firmaları işyerinde ya da fabrikada bazı analizler yapmakla yükümlüdür. Bu analizlerin başında da risk analizi yer alır. Risk analizlerinin yapılması, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin kapsama alanında önemli bir yer tutar. Her işyerinin, fabrikanın ve işletmenin çalışma alanına göre belirli bir risk taşıdığını söyleyebiliriz. Bu gibi alanlarda çalışan bireylerin bu nedenle dikkatli olması gerekmektedir. 
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, bu nedenle çalışanlara ilk yardım eğitimi vermekle de yükümlüdür. Çalışanlar arasından Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nde yer alacak kişiler seçilmeli, bu kişilerin diğer çalışanlara yardımcı olmaları sağlanmalıdır. İlkyardım eğitimi alan çalışanlar, diğer çalışma arkadaşlarına da bu konuda gereken bilgileri sunmalıdırlar. 
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nde yer alacak olan tek sağlık personeli işyeri hekimi değildir. İşyerinin kapasite ve çalışma alanına göre işyeri hekimiyle beraber başka sağlık personelleri de bulunabilir. Bu gibi personellerin Ortak Sağlık Güvenlik Birimi arasında yer alması, işyeri hekimlerinin işini de oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca bu personeller sayesinde Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin çalışmalarını sağlıklı bir şekilde yürütebilmek daha kolay olacaktır. 
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, işletme dışında da aktif olarak çalışabilir. Yani Ortak Sağlık Güvenlik Birimi’nin illaki işletme ya da fabrika içerisinde bulunması şart değildir. Bunun için Ortak Sağlık Güvenlik Birimi firmalarından yardım almak da söz konusudur. 
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi danışmanlık firmaları, işyeri hekimliği, iş güvenlik uzmanlığı eğitimi gibi konularda hizmet sunar. Güneşli Akademi OSGB firması bu anlamda danışabileceğiniz ya da hizmet alabileceğin önde giden firmaların başında gelir. Bu hizmetlerin işletme ya da fabrikaya büyük getirisi olacaktır. Özellikle ilk yardım eğitimi konusunda ilerleme kaydetmek, çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından büyük önem taşır. 

Kaynaklar
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


10tl.net Destek Forumu -